Tokom devetnaestog veka, bašte su se razvijale i postajale su veće i ekstravagantnije i zahtevale su veći broj zaposlenih koji bi ih održavali. Pred početak Prvog svetskog rata, Tremejn imanje je zapošljavalo dvadeset i dva baštovana.
Većina ovih baštovana je otišla u rat, a posle rata njihov broj je bio smanjen pa su bašte bile prepuštene same sebi. Ostatak imanja je izdan pod zakup, a održavanje bašti je bilo misaona imenica. No, 1990. godine, one su ponovo otkrivene.
Otkrio ih je dalji rođak porodice Tremejn koji je na sve moguće načine pokušao da ih ponovo oživi. To mu je i pošlo za rukom te je u njihovoj obnovi učestvovao Tim Smit, arhitekta koji je osmislio "Projekat Raj" (najveća staklena bašta na svetu).
Bašte se sada mogu pohvaliti sjajnom kolekcijom rododendrona i kamelija, više jezera, veoma produktivnim lejama cveća i povrća i divnim prostorom koji je ispunjen suptropskim kulturama, a nazvan je Džungla.
Osim Džungle, postoje još tri tematske celine: u jednoj se nalaze neobične skulpture ljudskih tela koje su nazvane Džinovska glava i Devica od blata, a prekrivene su bršljenom, travom i mahovinom; druga je posvećena životu u divljini, a treća je nazvana Severna bašta i rezervisana je za cveće i povrće. Izgubljene bašte se prostiru na preko 80 hektara.
Autor:S.P.