Tomo Zorić, portparol Republičkog javnog tužilaštva, za “Novosti” objašnjava da u tužilaštvo još nisu stigli svi potrebni papiri.
"Tužilaštvo ne može ništa da preduzme jer nema sve potrebne podatke o saobraćajnoj nesreći”, kaže Zorić i dodaje:
“Čeka se na nalaze i mišljenja veštaka saobraćajno-tehničke struke. Oni će doneti zaključke pošto do detalja pregledaju automobil, kao i dokaze sa uviđaja. Ovaj proces nije vremenski ograničen i može da traje čitav mesec. Najvažnije je, međutim, da sve činjenice budu utvrđene, kako bi tužilaštvo moglo da kvalifikuje delo.”
Udes u kojem je život izgubio Slobodan Bajić (73) dogodio se 9. januara u Vodovodskoj ulici u beogradskom naselju Žarkovo. Dok je prelazio ulicu na pešačkom prelazu u blizini autobuskog stajališta, na njega je “korsom” naletela Petra Cvijić.
Pešak je sa teškim povredama glave i prelomom osam rebara prevezen u Urgentni centar, gde je posle nekoliko sati preminuo. Uzrok smrti, kako je pokazala obdukcija, bilo je unutrašnje krvarenje kao posledica udesa koji je imao.
Uviđaj i prvi nalazi policije pokazali su da je voditeljka kobnog dana pokušala da koči, pomogne povređenom i učini sve da spreči najgore. Od nje je uzeta izjava, na mestu događaja je urađen i alko-test koji je pokazao da nije imala alkohola u krvi. Međutim, uviđaj je pokazao i da je prekoračila dozvoljenih 50 kilometara na sat, ali tek će veštačenje pokazati koliko tačno je “prebacila” ograničenje.
Kada se dogode veće saobraćajne nesreće, a posebno kada neko pogine, obavezno se radkompletno saobraćajno-tehničko veštačenje. Uglavnom ga nalaže sud, zbog utvrđivanja činjenica i, kasnije, izricanja kazne. Međutim, u nekim situacijama i policija može da zatraži da se obavi saobraćajno veštačenje, kako bi krivična prijava sadržala sve dokaze. Upravo to je slučaj i sa istragom nesreće koju je izazvala Petra Cvijić.
Izvor: Novosti